Hormon dopamin: K čemu slouží a jak si udržet jeho zdravou hladinu?

Velmi důležité pro naši existenci je zažívat pocity spokojenosti a štěstí. Není ovšem úplně snadné jich docílit a zejména si je udržet v dlouhodobé perspektivě. Nejspíše si říkáte, že byste rádi měli návod k tomu, jak toho docílit. Za to, zda se nám daří dobře, z velké část může hormon dopamin.

Dopamin ovlivňuje dobrou náladu

Regulátorem velmi křehké rovnováhy pocitu štěstí, který zažíváme, je neurohormon dopamin, který vzniká v mozku. Právě on je zodpovědný za systém odměny a slasti, který vytváří náš mozek. Pomáhá nám docílit našich snů a přání. Udržení správné hladiny dopaminu je nesmírně důležité, protože nám pomáhá vytvářet si pozitivní náhled na svět. Naopak nedostatek dopaminu přináší sníženou motivaci k aktivitě, stává se příčinou stavu, kdy se nám do ničeho nechce, vnímáme nespokojenost a prázdnotu. Do hry se dostávají stavy smutku, špatné nálady a deprese.

Návykové pocity štěstí

Zažíváte-li pocity, že se vám něco povedlo, nebo očekáváte odměnu za nějaký svůj obzvláště vydařený výkon, jsou to právě ty chvíle, kdy se ve vašem mozku vytváří hormon dopamin. Vlastně se tento hormon z kategorie katecholaminů stává takovým motorem našeho snažení, které nás povzbuzuje k dosažení maximálních výkonů. Má to ovšem jeden háček, jedná se o látku, která je značně návyková. To znamená, že ve chvíli, kdy vyzkoušíte jeho sílu, už se vám ho nechce opouštět. Proto je velice důležité najít přesně tu správnou hladinu, kdy my ovládáme dopamin a nikoli on nás. Je tedy nezbytně nutné, abyste se naučili správně rozeznat situace, ve kterých vás dopamin povzbudí k dalšímu výkonu a ty, kdy se za něčím ženete jenom kvůli touze po pocitu štěstí.

Všechno ovlivníte aktivně

Výhodou je, že hladinu dopaminu ve svém mozku dokážete aktivně ovlivnit. Nemusíte být tedy jenom pasivním svědkem událostí ve svém životě, ale aktivně se zapojit do hry. Díky dopaminu dosáhnete v životě toho, čeho chcete. Proto je velice důležité dívat se na svět pozitivně. Možnost získat odměnu za svoje snažení znamená, že se vše promítne pozitivním způsobem do emocí, které prožíváte. Budete šťastní a spokojení.

Dopamin a závislost

Dříve se o lidech, kteří trpěli nějakou závislostí, mluvilo jako o těch, kteří mají příliš slabou vůli, jsou morálně slabí, a proto se nedokážou s tímto problémem vypořádat.  Ovšem zhruba ve 30. letech 20. století se vědci pustili do výzkumů, jak vlastně závislost vzniká. Záhy přehodnotili svoje stanovisko a pochopili, že celá věc je mnohem složitější, než se jim zprvu zdálo. Závislost není slabostí vůle, ale nemocí, která mění fungování mozku. Je tedy ji nutné odhalit už v jejím samotném zrodu.

Tvorba dopaminu pomáhala lidem v přežití v nehostinných podmínkách. Ve chvílích, kdy se vám něco úspěšně daří, chcete tento pocit opakovat stále dokola. Háček je v tom, že výrobu dopaminu podporuje i celá řada psychotropních látek. Ovšem jejich účinek samozřejmě po určité době odezní. Poté přichází pochopitelně fáze smutku nebo deprese. K tomu, abyste si znovu navodili pocity štěstí, potom potřebujete stále více a více drogy.  V tuto chvíli už jste chycení v osidlech závislosti. Drogou pak nerozumíme jenom heroin, marihuanu, pervitin či nikotin nebo alkohol. Ve hře může být třeba i závislost na sociálních sítích. Počítačové programy doslova nutí uživatele ke zpětné vazbě.

Projevy nedostatku dopaminu

V případě, že máte v těle velmi nízkou hladinu dopaminu, vaše fyzická i psychická aktivita klesá k bodu mrazu. Trpíte depresivními pocity, vaše soustředění je velice nízké, klesá i chuť na sex. Zároveň stoupá vaše touha po sladkém a kofeinu. Málo dopaminu se projevuje i dalšími způsoby jako poruchy chůze, tuhnutí svalů nebo Parkinsonova choroba.

Jak na správnou hladinu hormonu?

Probrali jsme už, jak se projevuje dopamin v těle a co způsobuje jeho nedostatek. Zbývá ještě další věc: popsat, jak si nejsnáze udržet jeho správnou hladinu. Pomoci může dopaminový půst. Co si pod tím představit? Jednoduše si odepřete některé činnosti, které produkci dopaminu zvyšují. Nemáme pochopitelně na mysli jenom dopování se  různým druhem drog, přejídáním se sladkým, ale třeba i odstřihnutí se od sociálních sítí. Zkrátka ztlumíte všechny aktivity, které mají za následek zvýšení tvorby dopaminu. Tím se vyčistí mozek a dokáže se poté soustředit na základní funkce.

1. Omezte konzumaci cukru

I když si to možná nemyslíte, i cukr se řadí mezi drogy, které rovněž spouští produkci dopaminu. Proto pokud možno omezte jeho konzumaci.

2. Dopřejte si dostatek spánku

Za regulací dopaminu stojí i spánek. Když se ráno hladina dopaminu zvýší, vaše aktivita stoupá a tím vás nabudí do nového dne. Večer zase hladina klesá a tím se tělo ladí k spánku. Je proto dobré vstávat a usínat přibližně ve stejnou dobu. Přečtete, jaké věci jsou nejdůležitější pro kvalitní spánek.

3. S kávou buďte opatrní

Jsou lidé, kteří bez několika šálků kávy denně nemohou existovat. Z dlouhodobého pohledu to ovšem nic neřeší. Stoupá pouze vaše tolerance ke kofeinu a budete ho potřebovat stále více. Nejlepší je, když se vaše kofeinové potřeby vejdou do tří šálků denně.

4. Pravidelně cvičte

Růstu dopaminu v těle pomáhá i pravidelná fyzická aktivita. Záleží na vás, co vás nejvíc baví. Chůze, běh, kardio cvičení, posilování či jakýkoliv jiný sport podle vašeho výběru. Podstatné je, že vás to nabije energií.

5. Pomohou i doplňky stravy

Existuje řada doplňků stravy a látek, s jejichž pomocí lépe zvládnete stresové situace a obtížnější životní podmínky. Tyto preparáty povzbuzují tvorbu dopaminu. Řadí se sem například kurkumin, proto není od věci zařadit do jídelníčku kurkumu nebo doplněk stravy s kurkuminem.

6. Věnujte se koníčkům

Najděte si nějakého koníčka, který vám bude dělat radost a vyvolá ve vás pocity štěstí. Nejde primárně o to, co si vyberete, zda třeba fotografování nebo modelovou železnici. Každá podobná činnost je důležitá k vaší duševní hygieně a přinese vám pocity štěstí.

7. Poslouchejte oblíbenou hudbu

Určitě máte svoje oblíbené zpěváky a písničky. Udělejte si čas na poslech svých oblíbených skladeb. Přinese vám to klid a pohodu.

8. Prospěje vám meditace

Najděte si čas sami na sebe, na meditaci. Velmi účinná je jóga a meditace, které tlumí úzkosti, pomáhají se správným dýcháním, zvyšují psychickou odolnost.

Redakce

Redakce

Redaktorky a redaktoři magazínu life4us.cz pro vás připravují atraktivní články pro hezčí den. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.